Înscrierea copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2016-2017

UPDATE – 22 Februarie 2016

NUMĂR CLASE PREGĂTITOARE
Numărul de clase alocate pentru anul şcolar 2016 – 2017:
• CLASE PREGĂTITOARE → 4 ( 100 locuri disponibile)

Descarcă documentul de mai jos, pentru a citi care sunt Criteriile de departajare pentru înscrierea copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2016-2017, Circumscripția școlară, Actele necesare înscrierii in clasa pregătitoare, Actele necesare pentru comisia psihosomatică si Programul de lucru al comisiei psihosomatice.

Înscriere în Clasa Pregătitoare – Școala Gimnaziala George Topârceanu – Mioveni Argeș

Alte documente importante cu privire la Înscrierea în învățământul primar a copiilor, an școlar 2016-2017

Descarcă Procedură privind înscrierea în clasa I a copiilor care împlinesc vârsta de 7 ani până la data de 31 august 2016, inclusiv (februarie 2016)

Descarcă CALENDARUL ÎNSCRIERII ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR pentru anul școlar 2016-2017 (consultare publică)

Descarcă METODOLOGIA DE ÎNSCRIERE A COPIILOR ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR pentru anul școlar 2016-2017 – 8 februarie 2016

Descarcă ORDINUL privind aprobarea Calendarului și a Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2016-2017

Ministerul Educaţiei a publicat proiectul de Metodologie de înscriere a copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2016-2017 (14.01.2016)

Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice a lansat joi, 14 ianuarie 2016, în dezbatere publică, proiectul de Metodologie privind înscrierea copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2016-2017 şi Calendarul aferent procedurilor de înscriere.

Ca noutate, proiectul prevede înscrierea copiilor în clasa pregătitoare, conform legii, eliminându-se excepţia prevăzută de metodologiile anterioare. Aceasta permitea copiilor care împlineau vârsta de 7 ani până la data de 31 august (anul în cauză) să se înscrie direct în clasa I. Actualul proiect de metodologie nu mai prevede, în acest an şcolar, excepţia ca un copil, care nu a urmat cursurile clasei pregătitoare, să poată fi înscris direct în clasa I.

Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice susţine accesul tuturor copiilor la învăţământul primar şi orice situaţie care excede cadrul normativ în cauză va putea fi analizată şi soluţionată în interesul educaţional al copiilor.

Descarcă proiectul de metodologie privind înscrierea copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2016 – 2017